« Travanj 2024 »

KEMIJA OKO NAS
Autor: Administrator , 19. 12. 2016.

Da kemija nije strašna nego, naprotiv, jako zanimljiva svjedoče nam lica naših učenika drugih i trećih razreda koji su sudjelovali na radionici „Kemija za male“.

Pod OPŠIRNIJE pogledajte kako je bilo na radionici.

Profesorica Laura Petti učenicima je kemiju učinila dostupnom i svakidašnjom. Kemija je potrebna da se napravi lijek koji pijete kada ste bolesni, kemija je potrebna da se naprave sredstva za čišćenje kada mama (i tata) čiste kuću, kemija je u kozmetici za uljepšavanje. Uglavnom, kemija je oko nas!

Učenici su nadalje pomno pratili kako profesorica izvodi pokuse. Pokazala im je kako u menzuri nastaje pasta za slona.

Zatim, kako u boci nastaje duga i kako sok kupusa mijenja boje.

Pokusom Lava lampa vidjeli smo reakciju šumeće tablete u vodi kada se  zbog različitih gustoća vode i ulja dobije se djeci znan efekt lava lampe. Ako se još u vodu doda jestiva boja, zabava je zagarantirana!

Učenici su dobili priliku da sami naprave svoj prvi pokus u školi pod nazivom Duga u boci. Pokus se temelji na različitim gustoćama otopina šećera. Naprave se četiri različite otopine šećera, u svaku se doda druga  jestiva boja. Zatim se u epruvetu, počevši od najgušće otopine, niz stijenku dokapavaju sve četiri otopine.

Djeca su dobila priliku da se služe priborom kojim se služe znanstvenici. Upoznali su se s terminologijom kojom se služe znanstvenici. Sami su kreirali kemijski proces i dobili očekivane rezultate.

Namjera nam je bila da probudimo znanstvenu znatiželju kod djece i da ih potaknemo na znanstveno promišljanje svijeta oko nas.

Uz sve to, radionica kemije bila je poučna i zabavna.

Suzana Aničić, pedagoginja