PROJEKT PRIČOSVIJET

Kad nije bilo televizije, kompjutera, videoigra i mobitela pričanje priča je bio uobičajen način provođenja večeri i među djecom i među odraslima.

Uz pucketanje vatre iz kamina i vezenje ručnog rada pričale su se i slušale svakojake priče. Mašta je bila poticana narodnim običajima, vjerovanjima i strahovima, a služile su za zabavu, kao ohrabrenje, upozorenje ili objašnjenje prirodnih i društvenih događanja.

Taj je ritual imao osobito značenje. Članovi obitelji su se zbližavali, kroz priče učili i spoznavali svijet.

Ovaj je projekt temeljen na korisnom obrazovnom pomagalu „Pričosvijet“.

"Pričosvijet" je iznimno domišljata serija dječjih karata i pripovjedačkih knjiga, namijenjena unaprijeđivanju pripovjedačke sposobnosti. Putem karata se učenicima pobuđuje mašta i proširuje rječnik. Na kartama su neobične slike, nazivi, pitanja, ključne riječi, opisi i skrivene poveznice.

Pričosvjetske karte vode nas kroz četiri svijeta: Svijet svakodnevice, Vilinsku zemlju, Svijet čarolija i Dvorski svijet. U njima se skrivaju i otkrivaju najrazličitiji likovi koji mogu priču odvesti u najrazličitijim smjerovima. Sve što treba je ključ kojim svojoj mašti otključavamo vrata. Priču potiču pitanja, a pitanja se nameću promatranjem karata.

Ciljevi aktivnosti, programa ili projekta:

• Poticanje učenika na stvaranje vlastite priče pomoću pripovjedačkih karata te na taj način obogaćivati rječnik i razvijati komunikacijske vještine na materinjem i stranom jeziku
  • Razvijanje dječje mašte i osjećaja zajedništva
  • Popularizirati knjigu i knjižnicu
  • Razvijati kritičko mišljenje i način izražavanja

Namjena projekta:

• Razvijati i poticati znatiželju učenika
  • Širiti obzore i zavoljeti čitanje
  • Razvijanje dječjeg interesa za pripovijedanje i poticanje na razvoj čitalačkih navika
  • Djelotvorno korištenje slobodnog vremena
  • Posjet kulturnim ustanovama i priredbama
  • Sudjelovanje u prigodnim natjecanjima

Projekt se provodi u petim razredima u sklopu sata hrvatskog jezika.

Knjižničarka: Marija Gajski, prof. i dipl. bibl.