« Ožujak 2024 »

LJUBIČASTI DAN
Autor: Administrator , 6. 4. 2013.

Ove školske godine i naša se škola pridružila manifestaciji „Ljubičastog dana“. Za učenike četvrtih razreda održano je predavanje o epilepsiji na PP prezentaciji s ciljem informiranja, senzibiliziranja i prihvaćanja osoba s epilepsijom. Učenici su sudjelovali u raspravi i nizom pametnih pitanja pokazali razumijevanje za ove probleme.

„Ljubičasti dan“ ili „Purple day“  je dan pružanja podrške osobama s epilepsijom. Obilježava se 26. ožujka na svim  kontinentima  i u više od stotinu zemalja svijeta  te je proglašen najutjecajnijim međunarodnim danom u svrhu podizanja razine osviještenosti o epilepsiji.

26. ožujka ljudi iz cijelog svijeta nose ljubičasto  kako bi pružili podršku osobama s epilepsijom, u mnogim školama  održavaju se predavanja, organiziraju se koncerti, plesovi, večere, šetnje, utrke i drugi  sportski događaji obilježeni ljubičastom bojom i predmetima.  Za obilježavanje dana izabrana je ljubičasta boja lavande koja je internacionalna boja epilepsije, a isto je tako povezana i s osjećajem usamljenosti koji se učestalo javlja  kao posljedica društvene stigmatizacije i izolacije osoba s epilepsijom.

Hrvatska se 2010. godine po prvi puta uključila u organiziranje manifestacije „Ljubičastog dana“  djelovanjem Hrvatske udruge za epilepsiju i Referentnog centra za epilepsiju Ministarstva zdravlja Republike Hrvatske.

Slogan akcije : „Širenjem znanja o epilepsiji, rušimo predrasude!“.

S obilježavanjem „Ljubičastog dana“ nastavit ćemo i iduće školske godine.