« Travanj 2024 »

Dobro je činiti dobro!
Autor: Marija Berković, 14. 12. 2010.

Poštovani roditelji!

S obzirom da je od strane nekih roditelja, djece i naših djelatnika više puta dolazila ideja o uključivanju naše škole u neki projekt humanitarnog karaktera, u listopadu smo, u dogovoru s ravnateljicom, donijeli odluku da to i učinimo. Vjerujemo u to kako i s vaše strane, dragi roditelji, imamo potpunu podršku u tome, znajući da vam je, kao i nama, stalo do toga da našu djecu senzibiliziramo za nesebično davanje i pomaganje čovjeku u potrebi.

U vremenima i prilikama u kojima se naša djeca nalaze, teško  je vjerovati da svakoga dana umiru djeca od neishranjenosti, bolesti (koje mi kod kuće sirupom liječimo), samoće i nezbrinutosti, zatečenosti na ulici… Vjerovali ili ne, naša djeca često imaju više osjećaja za takve potrebe nego mi sami. Šteta je da takav njihov interes pravilno ne usmjerimo, a to je pomoć potrebnima i odgoj za solidarnost i plemenitost. Oni su jako dobro reagirali na tu ideju, a i vi,  kad ste se odazvali na naš dopis kojeg ste dobili.

Hvala vam na tome!

U vezi s time, stupili smo (preko naše vjeroučiteljice s. Anice) u kontakt s članovima Vijeća za misije pri Provinciji školskih sestara franjevki. Njihove sestre žive i rade u misiji u Kongu već od 1974.g. Sestre rade u bolnici, rodilištu, sirotištu, župi i domaćinskoj školi.

Kako je ta zemlja već više od desetljeća zahvaćena ratovima, bijeda i siromaštvo su u stalnom porastu, a uvjeti rada su gotovo nezamislivi i nemogući. U krvavom ratu je izgubilo život preko 5 milijuna ljudi, na tisuće djece siročadi bez jednog ili oba roditelja lutaju ulicama ili šumama, tisuće je silovanih žena i djevojaka, djevojčica od 12 god…

U jednom takvom kaosu u kojem država ne funkcionira i nema zdravstvenog i socijalnog osiguranja, sve se mora plaćati. To je razlog i velike smrtnosti djece koja boluju od danas izlječivih bolesti. Sestre su veliko utočište takvima, ali da bi se našlo trajnije rješenje, potrebno je školovati djecu, a roditelji im to ne mogu priuštiti.

Godišnja školarina za osnovnu školu iznosi 100 eura, što uključuje školski pribor, odjeću, obuću i pomoć u hrani.

Ako se odlučujemo za pružanje pomoći toj djeci, tada zapravo sklapamo kumstvo s nekim djetetom. Izdvajanjem min.1 kune mjesečno po osobi, naša škola bi tako mogla kroz 10 mjeseci (koliko traje školska godina) školovati 10-ero djece, kumčadi, a  obzirom na vaš dobar odaziv dosad, možda i više.

U nadi da ćete nas podržati u ovom naumu, od srca vam se zahvaljujemo i vjerujemo da će plodove te plemenitosti ubirati, ne samo afrička, nego i naša djeca! U toj nadi pozdravljamo vas do sljedeće etape ovog projekta, o kojoj ćete čuti od vaše djece s kojom ćete, sigurni smo, često razgovarati na tu temu!

„ Dobro je činiti dobro“

Vaši učitelji

Priloženi dokumenti:
MAŽURANCI ZA SIROČAD U KONGU.ppt (3.15 MB)