preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ivana Mažuranića Zagreb

Login
HIMNA ŠKOLE

IVAN MAŽURANIĆ

Kalendar
« Prosinac 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Prikazani događaji

NAŠA DUBRAVA

IZDVOJENO

 

 

HRABRI TELEFON

       

Brojač posjeta
Ispis statistike od 25. 1. 2012.

Ukupno: 662685
Danas: 1
VIJESTI
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Obilazak meterološke postaje Maksimir sedmih razreda
Autor: Valentina Ćorić, 13. 10. 2023.

Sedmi razredi 11.listopada 2023. posjetili su Meteorološko-aerološki opservatorij Zagreb – Maksimir u pratnji prof. Glasnović. Kako im je bilo i što su novo naučili pročitajte pod OPŠIRNIJE.


U Meteorološkoj postaji saznali smo mnoge stvari, kao na primjer kako se mjeri tlak zraka, temperatura zraka, kako se naziva stroj za mjerenje količine sunčevih zraka, kako se mjeri količina padalina i kako se provjerava jesu li padaline zagađene ili ne, kako se računa vlažnost zraka i kako znamo s koje nam strane vjetar dolazi. 

Instrumenti za motrenje temperature i tlaka zraka nalaze se u jednoj kućici. Tamo se nalaze četiri termometra. Termometar za maksimalno mjerenje temperature, za minimalno mjerenje temperature i termometri koji sadrže živu, a ima i onih koji sadrže alkohol. Termometar  za mjerenje minimalne temperature sadrži alkohol zato što alkohol puno bolje podnosi niže temperature. Temperatura se mjeri svakih sat vremena.

Kao što se mjeri temperatura zraka tako se mjeri i temperatura tla. Temperatura tla se mjeri isto uz pomoć termometra, samo u ovom slučaju termometar ide ispod zemlje. Jedan termometar nalazi se 2 cm ispod zemlje, drugi 5 cm, treći 10 cm, četvrti 50 cm i peti se nalazi 100 cm ispod zemlje. Što je termometar dublje ispod zemlje to je temperatura niža. Mjerenje temperature tla važno je u primjeni kod poljoprivrednika.

Još jedan od instrumenata je barometar. Barometar je instrument kojim se mjeri tlak zraka. Postoje visoki i niski tlak zraka – anticiklona i ciklona – koji nam ukazuju na stabilnost atmosfere. 

Heliograf je instrument koji mjeri Sunčevo zračenje tj. koliko zraka Sunca dopire do nas svaki dan. Kada je i oblačno vrijeme, heliograf i dalje mjeri sunčeve zrake iako su oblaci prisutni.  

Anemometar je instrument koji mjeri brzinu vjetra. Na njemu se nalazi i mala strjelica koja nam kazuje s koje strane dolazi vjetar.  

Uz sve to saznali smo i kako se mjeri broj padalina. Mjeri se pomoću kišomjera koji se sastoji od tri djela - zdjele koja drži sve to posude u kojoj se sve te padaline slijevaju i dio koji sve to poklapa. Vidjeli smo i „bazen“ u kojem se izračunava koliko vode isparava. 

Za sve one koje je zanimalo gdje se nalazi srednja škola za meteorologa, saznali smo da postoji samo jedna srednja škola i da se nalazi u Karlovcu. Nakon školovanja postajete meteorološki tehničar. Ako se želite stručnije usavršavati, potrebno je nastaviti školovanje na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu – smjer geofizika.

                                                                                             Marija Karamatić, 7.c  





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju