Studeni
Autor: Valentina Ćorić, 11. 12. 2020.

Psi vodiči

Mjesec studeni smo posvetili posebnim psima koji su školovani za rad. Detalje pročitajte pod OPŠIRNIJE.

Pas Vodič

05.11.2020. - Animirani film o psu vodiču za slijepe osobe

Ako želite pogledati animirani film o školovanje pasa vodiča kliknite ispod:

PAS VODIČ je školovani pas pomagač koji osobama oštećena vida olakšava kretanje u prostoru.

Školovanje psa vodiča traje 8 mjeseci, a obuhvaća, uz obvezne vježbe poslušnosti, markiranje rubnika, stepenica, zaobilaženje prepreka, pronalaženje pješačkih prijelaza, autobusnih i tramvajskih stajališta te vođenje u prometu i sl.

Uz ovladavanje naredbama pas mora znati samostalno pronalaziti najsigurnija i najprihvatljivija rješenja u brojnim situacijama čime će se povećati samostalnost, sigurnost i brzinu kretanja slijepe osobe. U zadnjoj fazi školovanja psa instruktor radi s povezom na očima kako bi mu kretanje bilo što sličnije kretanju slijepe osobe i izbjegavajući vizualnu komunikaciju sa psom.

Radni psi

10.11.2020. – Radni psi: policijski psi, psi tragači, psi spasitelji

Razgovarali smo o brojnim mogućnostima za zapošljavanje pasa kako bi bili pomoć ljudima.

Policijski psi znaju tražiti ljude i stvari, trenira ih se tako da pronalaze drogu, oružje i ljude. Kad se u planinama dogodi lavina ispod snijega psi tragači uspjevaju naći ljude kako bi ih brzo mogli spasiti spasitelji.

Kako bi pronašli djecu psima se daje komad odjeće djeteta da ga po mirisu traže i brzo pronađu.