Čitateljski vlakić
Autor: Valentina Ćorić, 13. 5. 2021.

U školskoj godini 2020./2021. u 3. d razredu koji broji 22 učenika proveli smo međunarodni projekt „Naša mala knjižnica“. Izabrane knjige čitali smo i analizirali u sklopu sata lektire.
Što smo radili, kako je to izgledalo te kakva je reakcija učenika pogledajte pod OPŠIRNIJE.

Za djecu je ovakav način rada bio pravo osvježenje. Na zanimljiv način upoznali smo pisce i spisateljice putujući i upoznavajući njihove domovine. Djeca su na satu naglas čitala, štafetno ili u paru, izražavali smo dojmove nakon čitanja riječima ili crtežom, a zatim se zabavljali rješavajući našu Kreativnu knjižnicu.

U Kreativnoj knjižnici mnoštvo je maštovitih zadataka (zagonetki, križaljki, intervjua, stripova i još puno toga). Rješavali smo zadatke na satu, a ponešto je bilo ostavljeno za rad kod kuće. U dodatne su se zadatke rado uključili roditelji, bake i djedovi. Na taj su način stvoreni pravi mali projekti (Azrina soba, zekino neobično prometalo, plakat o patkama…).

Učenici su bili potaknuti čitati. Popisali su knjige koje su pročitali tijekom školske godine i kad smo ih izbrojali otkrili smo da su pročitali ukupno 261 knjigu, tako da naš čitateljski vlakić broji 261 vagon. Bravo 3. d.!

O tome kako su djeca doživjela rad na ovom projektu, najbolje će Vam reći ona sama.

Karmen Maduna, učiteljica 3.d

Marija Gajski, školska knjižničarka