2018-10-25 14:52:00

OBILJEŽAVANJE MEĐUNARODNOG DANA BIJELOG ŠTAPA

15. listopada svake godine obilježavamo međunarodni dan bijelog štapa koji pritom predstavlja simbol samostalnosti slijepe osobe.

Postoji mnogo načina kako pomoći osobama koje ne vide, a toj tematici mnogo su saznali posjetom Tiflološkom muzeju i Hrvatskoj knjižnici za slijepe učenici 4.a i 7.a s učiteljicom Azrom Grahović, razrednicom Suzanom Ivanković i knjižničarkom Marijom Gajski.

Knjižničarka Marija Gajski

Guilly d’Herbmont je dala 15. listopada 1930. godine inicijativu za korištenje bijelog štapa kao zaštitnog znaka slijepih osoba u prometu. Nakon drugog svjetskog rata bijeli se štap počinje koristiti kao pomagalo za kretanje slijepih. Da bi doista bilo pomagalo slijepa osoba mora proći tečaj korištenja bijelog štapa. Predsjednik SAD-a Lyndon Johnson je je 1964. godine taj dan proglasio danom kad se široj javnosti daje do znanja koliko je važna solidarnost i pomoć osobama s tom vrstom invaliditeta.

 

Učenici 4.a u razgovoru sa Brankom Dejanović i Ivanom Vinko. Učenici su bili puni pitanja.

Brailleovo pismo za slijepe bazira se na skupinama od 6 točaka – po tri u dva okomita reda. Na jačem papiru neke se točke u skupini ispupče pa je tako za svako slovo stvoren poseban znak odnosno raspored istaknutih točaka koje slijepi čitaju pipajući kažiprstom desne ruke s lijeva na desno. Braille je također izumio brojeve i matematičke znakove za slijepe, a kao istaknuti reproduktivni glazbenik, izradio je sustav glazbenih znakova.

 


Osnovna škola Ivana Mažuranića Zagreb