AKTIVNOSTI U 2016./2017.

Dani europske baštine održavaju se od 20.9. do 26.10.2016. na više lokacija u Hrvatskoj. Tema ovogodišnjih dana baštine je Baština i zajednica. Ovom temom želi se javnosti približiti rad udruga i lokalnih zajednica na očuvanju baštine.

Tim povodom učenici dodatne nastave povijesti i istraživači baštine posjetili su nekoliko radionica i predavanja u Zagrebu.

„Željeznica i baština –život i hobi“ bila je tema u Muzejsko-galerijskom poštanskom vagonu gdje su, osim fotografija vezanih uz željeznicu, učenici upoznali i princip rada parne lokomotive.

U Tehničkom muzeju „Nikola Tesla“ razgledali su izložbu „Priroda – laboratorij boja“ i sudjelovali na radionici bojanja prirodnim bojama (šafran, jasen, kamilica…). Obojani materijal učenici su ponijeli kući kao i diplomu sudjelovanja u radionici. U dvorištu Muzeja razgledali su tradicionalnu gradnju suhozida koje je prezentirala udruga „Dragodid“.

školski pano                             prirodne boje

bojanje prirodnim bojama                                  rezultat bojanja

naša diploma                           gradnja suhozida

AKTIVNOSTI U ŠK.GOD. 2015./2016.

I ove školske godine grupa nas sedmaša entuzijasta okupila se u  „ISTRAŽIVAČIMA  BAŠTINE“. Bili smo jako vrijedni i aktivni te prikupljali podatke kojima smo obilježili prigodne datume (Dan prašume, Dan Sunca, …) i obljetnice (J.Gotovac, S.Penkala, M.Trnina…), predavanjima smo putovali po europskim državama, učili nizozemski uz pomoć naših gostiju (hvala Željani i Rutgeru!), proširivali smo znanje o nematerijalnoj UNESCO baštini Hrvatske…no najzabavnije je bilo na aktivnostima izvan škole (predavanja u NS Dubrava i KGZ Dubrava, posjeti muzejima i izložbama, obilazak Nacionalne i sveučilišne knjižnice…) kada smo se neobavezno družili i uživali.

Za Dan škole obišli smo Mirogoj gdje smo obišli počivališta velikana hrvatske povijesti i kulture te odali počast i našem Ivanu Mažuraniću.

Ovakvo druženje željeli bismo nastaviti i sljedeće školske godine kako bi stekli nova znanja i dalje širili naše vidike.

Baštinari

Istraživači baštine u 2015.

Obljetnice i prigodni datumi

Istraživali smo i prikupljali podatke kojima smo obilježili prigodne datume, obljetnice i blagdane.

Pratite naš rad i dalje te zajedno s nama istražujte!

Istraživači baštine

Dragutin Domjanić, 80-ta obljetnica smrti

7.lipanj 1933.

Kava

OŽUJAK

23. 3. - Međunarodni dan meteorologa

VELJAČA

21.2. – Međunarodni dan materinjeg jezika

22.2.- Dan Nacionalne i sveučilišne knjižnice

STUDENI

120-ta obljetnice rođenja i 40-ta obljetnica smrti slikara Vladimira Filakovca

LISTOPAD

Prije 520 godina Kolumbo je došao do obala Amerike. Nikad nije saznao da je otkrio novi kontinent nego je živio u uvjerenju da je doplovio do Indije. U SAD-u se slavi „Kolumbov dan“ u čast moreplovca i otkrića Novog svijeta.

RUJAN

U Francuskoj je 1984. godine proveden projekt pod nazivom Otvoreni dani kulturnih spomenika. Bio je to povod za pokretanje Dana europske baštine koji se obilježava 23. rujna. Dani europske baštine pozivaju na suradnju s drugim narodima i kulturama Europe. Tako se pokazuje raznolikost Europe i zajedničko kulturno naslijeđe.

Hrvatska obilježava ovaj dan od 1995. godine kada je selo Krapje proglašeno selom graditeljske baštine.

Europski dan jezika prvi put je obilježen tijekom Europske godine jezika 2001. godine. Ovim danom, koji se obilježava 26.rujna, Europa slavi svoju jezičnu raznolikost i potiče učenje jezika u svim dobnim skupinama.

Svjetska turistička organizacija 1979. godine odlučila je pokrenuti obilježavanje Svjetskog dana turizma koji se održava 27. rujna. Svjetski dan turizma održava se kako bi se jačala svijest o turizmu, njegovom gospodarskom i kulturnom značenju.