« Ožujak 2024 »

MAŽURANCI – AFRIČKI KUMOVI
Autor: Vlasta Vlahović, 29. 12. 2011.

1 KN MJESEČNO ZA NAŠE KUMČE

Dobrota i ljubav prema Bogu i čovjeku potakla je nas Mažurance na jedno veliko djelo. Naime, od listopada prošle godine postali smo kumovi dječaku iz Konga. Dječakovo ime je BULONZA, što u prijevodu na hrvatski jezik znači ŽELJKO.  Rođen  je 1999. godine i sad pohađa 6. razred OŠ „Rambo“.

Željko je živio u vrlo skladnoj sedmeročlanoj obitelji, sve dok rat nije prekinuo taj sklad. Njegov otac je poginuo, a majka se sad sama mora skrbiti za njega i njegovu mlađu braću i sestre. Ostavši bez oca, Željko je ostao i bez životne radosti. Osim što ga je pogodila očeva smrt, pogodile su ga  i neimaština i glad. Možda je nama u Europi pojam „neimaštine“ u ovo vrijeme krize sve više poznat, ali u Africi taj pojam znači GLAD.

Željko kao i mnoga afrička djeca želi i vrlo rado ide u školu. On zna da će u školi učiti kako bi se što prije osposobio za život, te tako svoju obitelj spasio od svakodnevnog izgladnjivanja. Zna on da će u školi dobiti još mnogo: svakodnevne obroke, krov nad glavom, odjeću, obuću, školski pribor i sve ono što se kod nas u Hrvatskoj drži kao nešto samo po sebi razumljivo i normalno. Jer uistinu jest normalno da svakoga dana imaš obrok, da si obučen i obuven, da ideš u školu, imaš knjigu, pernicu, torbu… U Africi je to luksuz i to samo za one koji to mogu priuštiti svojoj djeci. Zahvaljujući vašoj dobroti, draga djeco i roditelji, i Željku smo to omogućili.

Neka dobri Bog, zato, blagoslovi svako vaše odricanje, kojim ste izrazili ljubav prema Bogu i ljudima. Prošle godine smo Željku poslali 6500 kn, a ovo polugodište smo zaključili sa 2750 kn. Našu školu je u lipnju posjetila i s. Blaženka, misionarka iz Konga koja se iskreno zahvalila svima na pruženoj ruci i srcu. I tada su mnoge obitelji sklopile kumstva, a do danas je preko naše škole sklopljeno 12 novih kumstava, a ima naznaka za još poneko. Moramo spomenuti da je tako naš 2.c postao kum još jednom djetetu. Njihova želja da pomognu je velika. Oni ove godine, iako sad imaju svoje kumče, još uvijek redovito daju svoje priloge za Željka.

Bilo kako bilo, sigurno ste svi vi sretni zbog dobra koje činite, jer “samo sretan čovjek može usrećivati druge“. Zato pronađimo svakoga trenutka tu sreću u sebi i u drugima kao što smo to i dosada činili. I ne zaboravimo: „ Dobro je činiti dobro!“

Vaše vjeroučiteljice