« Ožujak 2024 »

Europska godina kulturne baštine
Autor: Administrator , 30. 11. 2018.

Prema odluci Europskog parlamenta 2018.godina proglašena je Europskom godinom kulturne baštine. Cilj je potaknuti građane na istraživanje baštine, razumijevanja njene vrijednosti i promišljati koje mjesto baština zauzima u našim životima.

U nastavi geografije obradili smo ovu temu, posjetili zaštićene obrte Zagreba i istražili brojna zaštićena dobra Hrvatske.

Renata Glasnović Skenderović

Više o tome pogledajte pod "OPŠIRNIJE" .

Europska godina kulturne baštine bila je inspiracija za detaljnije istraživanje hrvatske kulturne baštine u nastavi geografije. Posebna pozornost posvećena je hrvatskoj baštini pod okriljem UNESCO-a.

Putem slogana Ministarstva kulture Republike Hrvatske, "Gdje prošlost susreće budućnost",  potaknuli smo učenike da razumiju vrijednost hrvatske kulturne baštine, zašto je potrebno čuvati baštinu i što kao pojedinci možemo činiti kako bi je sačuvali za buduće naraštaje.

U projekt su bili uključeni učenici 6., 7., i 8. razreda koji su istraživali našu baštinu sukladno s programom geografije. Istraživali su, prikupljali podatke i fotografske materijale koje smo prezentirali na panoima škole.

Zahvaljujući zagrebačkim obrtnicima - gospođi Vlasti Keranović, gospodinu Daliboru Lebaroviću i gospodinu Darku Škrgatiću - dio učenika posjetio je zaštićene obrte grada Zagreba.

g.Zlatko Lebarović, urar                          gđa Vlasta Keranović, servis nalivpera

g.Darko Škrgatić, klobučar

Među učenicima sedmih i osmih razreda provedena je anketa koja je napravljena prema anketi Eurobarometra (Europljani i kulturna baština).

Naši učenici istaknuli su da je kulturna baština važna za Hrvatsku (98%), za EU (89%) i za njih osobno (73%). Ponosni su na spomenike i tradiciju Hrvatske (99%), ali je nedostatak vremena (45%) prepreka češćim posjetima kulturnoj baštini. 79% učenika izrazilo je želju da bi voljeli više učiti u školi o kulturnoj baštini.

Neka nam to svima bude poticaj za daljnju prezentaciju i čuvanje naše hrvatske baštine!

PRILOG: Razgovor s g.Škrgatićem